top of page
Uzm. Psk. Gülsün Ünal, Çocuk Psikoloğu, Ergen Terapisti,
  • Eğitim: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Psikoloji, Lisans), ODTÜ (Gelişim Psikolojisi, Yüksek Lisans), İstanbul Bilgi Üniversitesi (Klinik Psikoloji –Yüksek Lisans)

  • Terapi Eğitimi/Yaklaşımı: Psikanalitik Terapi, Oyun Terapisi

  • Çalışma Alanlarından Bazıları:

    • Yetişkinlerle: Depresif duygu durumu, kaygı, mutsuzluk, kişilerarası çatışmalar, romantik ilişki problemleri, öfke sorunları, arkadaş ilişkileri, aile ilişkileri.

    • Çocuk ve Ergenlerle; Uyum ve Davranış Problemleri, Yeme, Uyku, Tuvalet Sorunları, Okul Sorunları, Dikkat Eksikliği, Aşiri Hareketlilik, Sosyal Beceri, Öfke Kontrolü, Depresyon, Kaygılar, Kayıp ve Yas Süreci, Boşanma Süreci, Gelişimsel Problemler

Uzm. Psk. Gülsün Ünal

Klinik Psikolog / Psikoterapist

Gülsün Ünal lisans eğitimini ODTÜ Psikoloji Bölümü’nde tamamlamıştır.  Aynı Üniversite’nin Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalı’ndan uzmanlık derecesini almıştır. Uzmanlık eğitimi sırasında “Koruma Altındaki Bebek ve Çocukların Bireysel Özellikleri ile Bakım Tiplerinin Gelişimsel Sonuçlar Üzerindeki Etkilerinin Boylamsal Olarak Incelenmesi” adlı TÜBİTAK projesinde araştırmacı olarak görev almıştır. Bebeklerin mizaç özelliklerini ayırt etmede ve ölçmede  kullanılan “Infant Behavior Questionnaire” (Bebek Davranış Anketi; Rothbart & Gartstein, 1998) başlıklı ölçeğin Türkçe’ye uyarlamasını yapmıştır.

Uzmanlık derecesini almasını takiben, İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda ikinci uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesindeki Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde süpervizyon altında oyun terapisi ve bireysel psikoterapi seansları yürütmüş,test değerlendirmeleri yapmıştır. Eş zamanlı olarak Işıltı Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde oyun terapisi ve özel eğitim çalışmalarında gözlemci terapist olarak yer almıştır. Daha sonra Londra Tavistock Kliniği’ne bağlı olarak yürütülen Tavistock Modeli Bebek Gözlemi Eğitimi’ni tamamlamıştır.

 

Gülsün Ünal 2014-2015 yılları arasında Ufuk Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, 2015-2017 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.

Psikanaliz ve  psikanalitik psikoterapi ile ilgilenmekte olan Gülsün Ünal bu alanda yoğunlaşan seminer, eğitim ve süpervizyon  programlarına katılmakta ve bu yaklaşımın paralelinde yetişkin ve ergen bireylerle bireysel psikoterapi çalışmalarını yürütmektedir. Çocuk danışanlarla oyun terapisi uygulamakta ve ebeveynlere danışmanlık vermektedir.

Çocuklara ve ergenlere yönelik uyguladığı testler arasında WISC-IV (Wechsler Çocukluk için Zeka Ölçeği) ve Bender Geştalt Görsel Motor Testi bulunmaktadır. Rorschach ve Projektif Testler Derneği’nin “Çocuğun Ruhsal Dünyasının Projektif Testlerle Değerlendirilmesi” başlıklı eğitimini tamamlamıştır. Rorschach, CAT ve TAT testlerinin uygulayıcısıdır.

Randevu ve bilgi için 0 545 894 4445'i arayabilirsiniz. 

bottom of page